You are currently viewing Trzystopniowa przestrzeń na oddech

Trzystopniowa przestrzeń na oddech

Jest to cudowna praktyka, która wyklucza wymówkę: nie mam czasu 🙂 Daje ogromny wgląd w siebie, pozwala zatrzymać się w pędzącym świecie, zobaczyć w jakim miejscu teraz jestem. Po kliku minutach jest już zupełnie inaczej…

A oto ono:

„Świadomie przyjmij wyprostowaną, dostojną postawę bez względu na to, czy siedzisz czy stoisz. Jeśli to możliwe zamknij oczy. Następnie przez około minutę wykonuj następujące trzy kroki:

Krok 1. Stań się świadomy

Obejmuj uwagą swoje doświadczenie wewnętrzne, zadając sobie pytanie: Czego doświadczam w tej chwili?

  • Jakie myśli krążą po moim umyśle? Najlepiej jak potrafisz, przyjmij myśli jako zdarzenia mentalne – możesz próbować ująć je w słowa.
  • Jakie emocje Ci towarzyszą? Skieruj swoją uwagę na każdy przejaw emocjonalnego dyskomfortu lub nieprzyjemnych emocji, przyjmując ich obecność.
  • Jakie doznania fizyczne ci towarzyszą właśnie teraz? Możesz dokonać szybkiego skanowania ciała i wychwycić wszelkie odczucia napięcia lub oporu.

Krok 2. Zbieranie

Teraz przekieruj swoją uwagę na doznania fizyczne związane z oddechem, który płynie sam.

  • Zbliż się do wrażenia oddechu w brzuchu… wczuj się w doznania zgromadzone w ścianie brzucha, która unosi się, kiedy oddech ją wypełnia … opada, kiedy oddech z niej uchodzi
  • Cały czas podążaj za oddechem, który wnika w Twoje ciało i z niego uchodzi, traktując go jak kotwicę utrzymującą cię w teraźniejszości. Jeśli umysł oddali się w którymś momencie, delikatnie przenieś go z powrotem na oddech.

Krok 3. Rozszerzenie

  • Teraz rozszerz pole swojej świadomości skupionej na oddechu, tak aby objąć nią swoje ciało jako całość, swoją postawę i swój wyraz twarzy.
  • Jeśli jesteś świadomy jakiegokolwiek dyskomfortu, napięcia czy oporu, przenieś swoją świadomość w te miejsca, oddychając do nich. Następnie na wydechu opuść te doznania, łagodniejąc i otwierając się, kiedy wypuszczasz powietrze.
  • Najlepiej jak potrafisz, obejmij rozszerzoną świadomość w kolejne chwile w ciągu dnia.”

Opis pochodzi z książki „Praktyka uważności” John Teasdale, Mark Williams, Zindel Segal.

To ćwiczenie wykonuj 3 razy dziennie i koniecznie podziel się jak Ci idzie.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. SPSS Help

    This is my first time pay a quick visit at here and i am truly impressed to read everthing at one place.| Hollyanne Miles Mandle

Dodaj komentarz